e-mail: josef.tucek@post.cz    Česky | English

Novinář, který píše především o nových vědeckých, technických, medicínských, ekologických a dalších odborných poznatcích, jež ovlivňují lidský život.

Nyní se podílí na rozjezdu nového novinářského projektu zaměřeného na průmysl a nové technologie.

V letech 2016–2020 byl vedoucím redaktorem přílohy o medicíně a vědě v Lidových novinách.

Po studiu žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze pracoval jako reportér a později komentátor deníku Mladá fronta Dnes a zajímaly jej zejména ekologické problémy. Od roku 1997 se věnuje hlavně vědecké publicistice. Spolupracoval s redakcemi MF Dnes, Hospodářských novin, internetového deníku Aktuálně.cz, ekonomického deníku E15, ekonomického týdeníku Euro, Technického týdeníku či týdeníku pro tablety Dotyk. Vedl rovněž web pro lékaře Klub doktora Vlacha

V letech 2005-2017 byl členem Rady pro popularizaci vědy Akademie věd ČR. Podílí se i na dalších projektech souvisejících s přibližováním odborných poznatků veřejnosti.

V roce 2004 získal za publicistiku cenu Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.

V letech 1996-1997 absolvoval Niemanův studijní program na Harvardově univerzitě v Cambridgi (USA), zaměřil se v něm zejména na mikroekonomii, ekonomii přírodních zdrojů a mezinárodní politiku v oblasti životního prostředí. Účastnil se i dalších vzdělávacích projektů, jako byl například program pro ekologické novináře připravený Environmental Health Center ve Washingtonu (1992), program pro novináře ve World Press Institute na Macalester College v St. Paul (1995), program pro vědecké novináře EICOS v Max-Planck-Institut für biophysikalische Chemie v Göttingenu (1999), tréninkový program agentury Reuters Environment in the News v Londýně (1999).